Generacja Z a działania PR-owe

Na rynek wkracza nowe pokolenie, niedługo to oni będą decydować o stylu komunikacji firmy z konsumentami – mowa o Generacji Z, urodzonej w dobie mobilnego Internetu i Social Mediów.

Generacja Z, w przeciwieństwie do Pokolenia Y, nie zna życia bez Internetu. Od urodzenia ich świat analogowy płynnie przenika się ze światem cyfrowym, nadając życiu nieznanego dotąd tempa. Prawdą jest, że pokolenie Millenialsów również biegle opanowało technologiczne nowinki, jednak to Generacja Z jest pierwszą, która naturalnie dorastała ze smartfonem w ręku, będąc niemal non stop online. Dostęp do nieograniczonych zasobów informacji sprawił, że Post-Millenialsi przestali dostrzegać granice otaczającego ich świata, żyjąc w pełnym wymiarze „globalnej wioski”. Szybkie tempo życia sprawia, że ciężko jest przykuć ich uwagę na dłużej. W jaki sposób planować więc działania komunikacyjne, gdy naszą grupą docelową są osoby z Generacji Z?

  • Na początek warto zdać sobie sprawę z liczebności tej grupy. To nie są już tylko nastolatkowie, będący na utrzymaniu rodziców, ale pokolenie, które wchodzi w okres produkcyjny. Według raportu Newspoint, w Polsce jest t populacja niemal 9 milionów[1] młodych ludzi, z których spora część podejmuje już niezależne decyzje zakupowe i kształtuje swoje własne nawyki konsumenckie.
  • Warto poznać różnice w sposobie, w jaki Generacja Z korzysta z zasobów sieci. W przeciwieństwie do Millenialsów – zamiast konsumowania treści w formie tekstu częściej wybierają video w najpopularniejszych mediach społecznościowych. Co jest na topie? Głównie Instagram, Youtube oraz Snapchat, coraz mniej popularny staje się Facebook[2]. Mowa więc o krótkich formach video, które muszą w ciągu kilku sekund przykuć ich uwagę, prezentując treści w formie skondensowanej i konkretnej. Według badań przeprowadzonych na zlecenie serwisu Influenster[3], Generacja Z spędza znacznie więcej czasu w serwisie oglądając recenzje produktowe, unboxingi i poradniki zakupowe.
  • Oryginalność przekazu jest ważniejsza niż jego treść. Wydaje się, że w przeciwieństwie do Millenialsów, dla których autentyczność marki miała duże znaczenie, Generacja Z stawia raczej na oryginalność i szeroko pojętą „fajność”, czyli wyróżnianie się na tle sztampowych wytworów marketingowych. Młodzi ludzie o wiele bardziej docenią projekt wykonany z rozmachem, opowiadający ciekawą i angażującą historię, w którą wpleciona jest promowana przez nas marka. Należy jednak uważać, by nie przekroczyć cienkiej granicy leżącej pomiędzy inspirującą historią, a informacją wprowadzającą widza w błąd (potocznie zwaną „fake newsem”).
  • To pierwsze pokolenie, dla którego przestrzeń social mediów jest naturalnym środowiskiem. Post-Millenialsi cenią sobie opinię rówieśników i bardzo chcą z nimi dzielić się swoimi przeżyciami. Stąd też stale rosnąca rola Influencerów, którzy wśród swojego pokolenia mają bardzo duży Komunikacja za pośrednictwem influencerów to często jedyna droga dotarcia do młodych ludzi, którzy praktycznie nie oglądają telewizji i rzadko kiedy czytają informacje na portalach.
  • Budowa zaangażowanej społeczności ważniejsza niż liczba wyświetleń. Zamiast skupiać się na jednokierunkowym przekazie, znacznie lepiej jest wykorzystać fakt, że młodzież z Pokolenia Z bardzo aktywnie angażuje się w dialog. Dzieje się tak, ponieważ wielu z nich ma pozytywne nastawienie do świata, i chętnie bierze udział w dyskusjach, przedstawiając swój punkt widzenia. Jeśli postawimy na zindywidualizowaną komunikację w popularnych wśród nich mediach społecznościowych, oraz będziemy otwarci na dialog, możemy stosunkowo łatwo zbudować zaangażowaną społeczność młodych ludzi, którzy bardzo chcą zostać wysłuchani.
  • Młodzież z Generacji Z bardzo lubi opowiadane historie. Jeśli opowieść towarzysząca kampanii promocyjnej danej marki jest dla nich atrakcyjna w odbiorze, albo co lepsze – zgadzają się z przekazem z niej płynącym – chętniej dzielą się nią z rówieśnikami. Większość młodych ludzi ma bardzo duży zapał do wszelkich akcji, które „zmieniają świata na lepszy”, jeśli uda się ukształtować narrację naszej marki w tym kierunku zyskamy duże zainteresowanie. A jeśli nasi odbiorcy będą mogli się identyfikować z naszą marką – mamy zagwarantowany sukces.

 

Planując działania PR skierowane do „zetek” przede wszystkim należy pamiętać o doborze odpowiednich narzędzi – tak, by nasz komunikat w ogóle dotarł do młodych ludzi. Do promocji marki dobrze jest wykorzystać panujące trendy, lecz w sposób jak najbardziej kreatywny. W samej komunikacji warto skupić się na krótkich, zabawnych treściach i formach video. Wzięcie pod uwagę tych czynników z pewnością przyniesie wiele korzyści zarówno nam, jak i naszym klientom, otwierając ich marki na zupełnie nowe grupy odbiorców.

 

Autor tekstu: Kuba

[1] https://blog.newspoint.pl/index.php/2018/03/21/raport-newspoint-pokolenia-w-polsce-i-potrzeba-monitorowania-ich-rosnacej-aktywnosci/

[2] https://interaktywnie.com/biznes/newsy/social-media/facebook-traci-popularnosc-wsrod-najmlodszych-uzytkownikow-257598 oraz https://nltimes.nl/2018/01/29/dutch-kids-fleeing-facebook-fast-instagram-survey

[3] https://www.adweek.com/tv-video/infographic-how-gens-x-y-and-z-consume-video-content/