7 wskazówek ułatwiających korektę tekstu

Pisząc informację prasową czy artykuł najczęściej lekceważonym etapem powstawania tekstu jest jego korekta. Jest to ogromny błąd, ponieważ już mała literówka na wstępie potrafi totalnie zdyskredytować nas w oczach dziennikarza, umieszczając naszą ciężką pracę w koszu. Dlatego odpowiednio przeprowadzona korekta jest niezwykle ważną cześcią procesu tworzenia tekstu. Zaoszczędzi nam nie tylko wstydu, ale również czasu na mozolne sprawdzanie błędów interpunkcyjnych i ortograficznych.

Oto kilka sprawdzonych wskazówek pozwalających wyszukać błędy w tekstach.

  1. Wydrukuj napisaną informację.

Czytanie na ekranie komputera nie należy do wygodnych i szybko męczy nasz narząd wzroku. Dużo łatwiej jest szukać błędów na papierze, dlatego warto wydrukować to nad czym i tak już długo pracowaliśmy przed szklanym ekranem.

  1. Czytaj z wypoczętym umysłem i daj sobie czas.

Skoro zadbaliśmy już o wzrok, to warto też zadbać o cały umysł. Kiedy jeśteśmy zmęczeni łatwo umykają nam nawet oczywiste błędy i Iiterówki. Dlatego czasem warto odpocząć, również od samego tekstu. Czytając go po raz kolejny z pewnością nie wyłapiemy wszystkich błędów dlatego jeśli możemy dajmy sobie trochę czasu przed kolejnym sprawdzeniem błędów.

3. Jeden raz to stanowczo za mało.

Jeśli myślisz, że raz przeczytasz tekst i znajdziesz wszystkie błędy to muszę Cię zmartwić. Sprawdzenie gramatyki, ortografi i interpunkcji jest bardziej złożone niż mogłoby się wydawać i będzie wymagało przynajmniej kilku podejść.

  1. Umieść czystą kartkę pod każdą czytaną linią / przeczytaj tekst na głos.

Te dwa proste triki pozwolą skupić Ci się dokładnie na każdym słowie które czytasz. Nasz mózg inaczej przetwarza słowo czytane, a inaczej słyszane. Dzięki umieszczeniu kartki oczy skupią się dokładnie na słowie które czytamy, bez rozpraszania uwagi na cały tekst. Czytanie na głos sprawdza się przy gramatyce i składni, pozwalając na szybką eliminację blędów.

  1. Nie zawsze zaczynaj od pierwszego zdania.

Nawet najciekawszy tekst czytany po raz 10 traci na wartości. Zaczynając korektę w różnych puntach tego co napisaliśmy uzyskamy świeże spojrzenie na poszczególne jego części. Ta metoda pozwala skupić się na samych słowach, zamiast na ogólnej tresci.

  1. Znaj swoje słabości.

Inaczej mówiac, zaznaczaj błędy które robisz. Sam wtedy zobaczysz które z nich popełniasz najczęściej, oraz nad którymi musisz najwięcej popracować.

  1. Sam zdziałasz znacznie mniej.

Mozolna praca nad tekstem obniża nasz autokrytycyzm. Niektóre błędy które nięświadomie omijamy dla innych bedą oczywiste i doskonale widoczne dlatego ważne jest, żeby przed wysłaniem naszego dzieła w świat przeczytał je ktoś jeszcze.

 

Wszystkie wymienione wskazówki nie maiłby sensu, jeśli ich zastosowanie nie działałoby w praktyce. Dlatego w powyższym tekście znajduje się kilka celowo zamieszczonych błędów, które z łatwością wychwycicie dzięki opisanym metodom. Powodzenia!

 

Autor tekstu: Adam

WYPEŁNIJ

FORMULARZ