Jak zainteresować media swoim tematem?

Zainspirowanie do podjęcia tematu, nad którym pracujemy to kluczowa umiejętność osoby odpowiedzialnej za promocję marki w mediach. Do dziennikarzy nie jest jednak łatwo dotrzeć.

Bez względu na to czy działamy na rzecz konkretnej osoby, wizerunku firmy lub produktu, nie zaistniejemy ze swoim przekazem, jeśli nie zadbamy o kilka istotnych kwestii. Trzeba mieć przy tym świadomość, że redakcje otrzymują każdego dnia setki wiadomości, więc jeśli ograniczymy się do wysłania maila szanse na podjęcie naszego tematu są znikome. Poniżej przedstawiamy garść przydatnych wskazówek.

Poranne wysyłki. Maile najlepiej wysyłać w godz. 6-8. Jest to pora, dająca największe prawdopodobieństwo, że nasza wiadomość wyświetli się dziennikarzowi jako pierwsza. To podstawa, ponieważ aby przygotowany materiał został wykorzystany, najpierw redaktor musi go w ogóle przeczytać, tymczasem lwia część nadsyłanych maili jest przez dziennikarzy ignorowana albo nawet niezauważana, ginąć pod falą kolejnych. Unikaj też masowej wysyłki do większej grupy adresatów – każdy chce być traktowany wyjątkowo, a wiedząc, że oprócz nas maila otrzymały też inne osoby, raczej nie zechcemy skorzystać z tak eksploatowanego materiału.

Wybieraj rozsądnie. Rozsyłanie informacji prasowych na masową skalę nie jest optymalnym rozwiązaniem ani nie sprzyja nawiązywaniu dobrych relacji z dziennikarzami. Lepiej poświęcić więcej czasu na znalezienie wartościowych kontaktów, tzn. redaktorów zajmujących się bliską nam tematyką, np. poradami dla konsumentów. W tym celu najlepiej skorzystać z Google, przeszukać archiwalne publikacje, czy ktoś poruszał już daną sprawę lub potencjalnie może mu się przydać.

Doszlifuj materiał. Warto zastanowić się co można zrobić, aby zwiększyć szanse wykorzystania tekstu. W tym celu można wzbogacić go o wątek lokalny, dziennikarzom bowiem najbardziej zależy na informacjach z ich miasta. Sięgnij po opinie lokalnego eksperta, nawiąż do konkretnego wydarzenia lub miejsca albo uatrakcyjnij materiał unikalnymi zdjęciami.

Porozmawiaj. Bez kontaktu telefonicznego nie będziemy mieli pewności, że dziennikarz zapoznał się z tym co dla niego przygotowaliśmy. Jeśli dostarczyliśmy naprawdę wartościową informację, łatwiej nam będzie przekonać redaktora do publikacji. Należy przy tym pamiętać o szacunku do drugiej osoby – dziennikarze często nie mają czasu by od razu zapoznać się z mailem, proszą o oddzwonienie lub po prostu są nieuchwytni. Cierpliwość i życzliwość to cechy, które mogą przynieść najlepsze plony.

 

Autor tekstu: Kornel

WYPEŁNIJ

FORMULARZ