8 najważniejszych trendów w PR i komunikacji na 2021 rok

Rok 2020 był rokiem szybkich zmian, z których część zostanie z nami na stałe. Strategie PR i działania komunikacyjne ulegały niemal nieustannym modyfikacjom, a media całkowicie zdominował COVID-19 – według danych Instytutu Monitorowania Mediów IMM w ubiegłym roku na ten temat pojawiło się ponad 3 mln publikacji, z czego zdecydowana większość na portalach internetowych. Pandemia stała się na tyle kluczową kwestią w kontekście PR, że w jednym z najważniejszych konkursów branżowych Złote Spinacze ma już własną kategorię o nazwie „Covid-19 PR response”. Jak wpłynęła na przyszłość działań komunikacyjnych i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w 2021 roku?

Oto najważniejsze trendy, które w tym roku wytyczą kierunki działań PR i szeroko pojętej komunikacji.

Spotkania online to codzienność

Rok 2020 przeniósł spotkania do przestrzeni online. Wśród 10 najczęściej pobieranych aplikacji ubiegłego roku znalazły się takie pewniaki jak Facebook czy Instagram, ale również Zoom i Google Meet. Co ciekawe w tym kontekście, aplikacja Zoom wyprzedziła liczbą pobrań Messengera, plasując się na wysokim, piątym miejscu w rankingu[1]. Możemy spodziewać się, że w tym roku poznamy wiele nowych pomysłów i platform do komunikacji z klientami i pracownikami.

Wydarzenia hybrydowe przyszłością eventów

W najbliższych miesiącach praca dalej będzie wykonywana głównie w trybie home office, a wydarzenia stacjonarne nie mogą mieć miejsca – w tym oczywiście festiwale i gale branżowe. Związek Firm Public Relations przesunął coroczne grudniowe ogłoszenie wyników konkursu Złote Spinacze i według najnowszych informacji gala odbędzie się pod koniec stycznia w formule online. Czy będzie przypominać galę Effie Awards Poland 2020? Zobaczymy. Patrząc jednak na przyszłość eventów możemy spodziewać się, że będą to wydarzenia hybrydowe, które przyciągną zarówno fizycznych, jak i wirtualnych uczestników.

Nowy wymiar media relations 

W ubiegłym roku część wydawnictw zamknęła swoje drukowane wydania wybranych pism, inne wprowadziły płatne subskrypcje swoich tekstów opublikowanych online. Media konkurują ze sobą szybkością przekazu informacji a dziennikarzom już brakuje czasu na szczegółowe analizy danych i przełożenie ich na treści zrozumiałe dla czytelnika, dlatego coraz bardziej doceniają wysokiej jakości materiały dostarczane przez zaufanych PR-owców. Potrzeba i umiejętność tworzenia unikatowego contentu (nie tylko tekstów) będzie nadal wzrastać. Tylko dobre, dopasowane do konkretnych odbiorców treści pozwolą przebić się przez szum informacyjny i dotrzeć z komunikatem do interesariuszy. 

Elastyczność ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej

COVID-19 przewrócił wiele strategii PR do góry nogami. Podkreślił jednocześnie, jak ważna jest elastyczność i szybkość reakcji w działaniach komunikacyjnych. Mowa tu z jednej strony o komunikacji z pracownikami, którzy oczekują jasnych i sprawnie przekazanych informacji na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa w nowej rzeczywistości. Z drugiej natomiast mamy działania PR skierowane do interesariuszy, które niemal cały czas muszą ulegać modyfikacjom. Trudno cokolwiek przewidzieć w ciągle zmieniającej się rzeczywistości, ale planowanie i bycie otwartym na zmiany to absolutne „must have” skutecznych działań komunikacyjnych.

Komunikacja wewnętrzna ulega poprawie

Pandemia zmusiła wiele przedsiębiorstw do zweryfikowania swojej strategii komunikacji wewnętrznej. Dziś, jak nigdy dotąd, liczy się efektywne przekazywanie informacji, transparentność i praca zespołowa. W 2021 roku znaczenie komunikacji wewnętrznej będzie nadal wzrastać, a według raportu KPMG już 68% prezesów firm przyznało, że w czasie kryzysu ich wewnętrzna komunikacja z pracownikami uległa poprawie[2].

Liczą się wiarygodni twórcy

Influencer marketing rozwija się bardzo dynamicznie i wszystko wskazuje na to, że nadal tak będzie. Marki coraz częściej poszukują influencerów, którzy dostarczają treści dopasowane do ich klientów. Ubiegły rok pokazał nam, że konsumenci są bardzo zainteresowani tym, kim są obserwowani przez nich internetowi twórcy. Nie tylko czerpią wiedzę z ich profili, ale chcą także wiedzieć, czym kierują się ich ulubieni influencerzy, jakie mają poglądy polityczne czy opinie na temat ważnych dla nich kwestii. Oznacza to, że wybór odpowiednich twórców do kampanii jest i będzie coraz ważniejszy.

Zwiększona koncentracja na działaniach CSR

Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu stały się czymś więcej niż tylko (wielomilionową) darowizną na cele charytatywne. Według badania „CSR w praktyce – barometr Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej” w 2020 roku przedsiębiorstwa swoje działania kierowały głównie do własnych pracowników i klientów, a co trzecia firma angażowała się w pomoc szpitalom i domom opieki[3]. W tym roku CSR będzie odgrywał kluczową rolę w kontekście rekrutacji i zatrzymania pracowników, nawiązywania relacji biznesowych i komunikacji z klientami.

Trwa walka z fake newsami

Fake newsy stały się nieodłącznym elementem medialnej rzeczywistości. Niestety nie pomaga w tym fakt, że w ubiegłym roku teorie spiskowe i fałszywe informacje były również powielane przez wiele marek i wpływowe osoby. W 2021 roku trend ten będzie się nadal rozwijał, dlatego potwierdzenie wiarygodności treści i podanie źródła powinno być priorytetem podczas dzielenia się informacjami. Dzięki temu można uniknąć wielu kryzysów wizerunkowych.

 

Autor tekstu: Ewelina Puławska

 

[1] https://blog.apptopia.com/worldwide-us-download-leaders-2020

[2] https://home.kpmg/pl/pl/home/insights/2020/09/kpmg-2020-ceo-outlook-covid-19-special-edition.html

[3] https://raportcsr.pl/csr-w-2020-roku-ponad-90-firm-angazuje-sie-w-walke-z-pandemia/