Co czeka branżę PR w 2020 roku? Podsumowanie i prognozy

Początek nowego roku to dobry czas, żeby skupić się na prognozach branżowych, a także zastanowić się nad sukcesami i wyzwaniami ostatnich 12 miesięcy. 

W 2019 roku obserwowaliśmy zmiany wewnętrzne i dalszy proces dojrzewania samej branży PR. Jednym z istotnych wydarzeń w tym kontekście jest nowa formuła i rozwój PSPR, które mają na celu skuteczną integrację naszego środowiska. Warto tu wspomnieć zwłaszcza o reaktywacji Rady Etyki Public Relations, co potwierdza rosnącą świadomość odnośnie czuwania nad standardami etycznymi w naszej branży. Zwiększa się też sam prestiż oraz istota PR-u, o czym świadczy chociażby wprowadzenie tej kategorii do Effie.

Sam PR i zawód PR-owca ewoluuje w kierunku holistycznej, zintegrowanej komunikacji. Tym samym, PR-owiec staje się powoli człowiekiem-orkiestrą o szerokich kompetencjach, zorientowanym nie tylko w swojej „matczynej” dziedzinie, ale i w SEO oraz SEM, komunikacji w mediach społecznościowych czy influencer marketingu. Nie ma przeproś. Zawód PR-owca wymaga ciągłego zdobywania wiedzy, informacji i bycia na bieżąco. I tak, dużym zaskoczeniem, nie tylko dla osób z naszej branży, była wiadomość z ostatniego kwartału mijającego roku, czyli zniknięcie z rynku tytułów prasowych Marquard Media. Pokazuje to, jak bezlitosnymi prawami rządzi się współczesny rynek medialny.

Jeśli chodzi o kanały i narzędzia, w roku 2019 mogliśmy obserwować pierwsze próby komunikacji marek na TikToku. Na tę chwilę dla wielu to wciąż nieznany, egzotyczny ląd, ale kolejne miesiące z pewnością przyniosą zwiększony ruch firm we wspomnianym serwisie. Firmy rozumieją za to coraz lepiej influencer marketing. Kategoria ta rozwija się nadal w bardzo imponującym tempie, a coraz więcej podmiotów zatrudnia osoby, a nawet tworzy całe działy odpowiadające wyłącznie za realizację działań przy współpracy z influencerami. Na szczęście, po pierwszym „zachłyśnięciu się” influencerami i działaniami po omacku widzimy coraz bardziej przemyślane i jakościowe kampanie realizowane przy współpracy z twórcami.  Narzędziem, które w ostatnich miesiącach mocno wypłynęło na powierzchnię, są oczywiście podcasty. Kolejny rok przyniesie na pewno ich dalszy triumf – patrząc na rynki zachodnie, mamy tu jeszcze spore pole do popisu.

Wydarzenia i tematy, o których było głośno w 2019 roku to:

  • Wybory parlamentarne. Tradycyjnie, wywołały one szum, ale nie widzieliśmy tu spektakularnych zwrotów akcji. Na arenie politycznej niewiele się zmieniło, no może poza powrotem na scenę zjednoczonej lewicy. Poza tym, nadal mogliśmy obserwować polaryzację społeczeństwa. I co niepokojące, dalszy wzrost mowy nienawiści i plagę fake newsów. To ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla ekspertów od marketingu politycznego, ale i wszystkich specjalistów od PR-u. Zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich.

 

  • Promocja Polski na arenie międzynarodowej, głównie w odniesieniu do kultury. Mowa tu oczywiście przede wszystkim o Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk, ale i o imponującym przemówieniu pisarki. Tematem, którym żyła spora część społeczeństwa była też premiera serialu „Wiedźmin” na platformie Netflix. Choć podzielił on fanów Sapkowskiego, niewątpliwie bije on rekordy oglądalności i tuż po grze, staje się kolejnym nośnikiem informacji o polskim dorobku literackim. Trzymamy kciuki, by do grona ostatnich sukcesów kulturalnych dołączył Oscar dla „Bożego Ciała”.

 

  • Tematy eko. Cieszy fakt, że CSR nie jest już modą ani koniecznością, by przetrwać w biznesie. Ostatni rok pokazał, że debata wokół ochrony przyrody i zmian klimatycznych to temat istotny społecznie oraz biznesowo, wywołujący realne, wiarygodne zaangażowanie wśród coraz większej liczby osób oraz przedsiębiorstw. Warto tu oczywiście zaznaczyć zaangażowanie osób młodych i ich twarz i głos w postaci Grety Thunberg. Sytuacja jest bardzo poważna, stąd też kolejne miesiące przyniosą z pewnością dalszą walkę z kryzysem klimatycznym i dalsze pole do komunikacji tego zagadnienia. Nie można jednak nie wspomnieć przy tej okazji o greenwashingu, który niestety również „przewijał” się przez komunikację marek w ostatnich miesiącach. To oczywiście nic innego, jak mydlenie oczu na fali „zielonej” komunikacji.

 

10 lat Good One PR i otwarcie oddziału we Wrocławiu

Podsumowując 2019 rok nie mogę pominąć tematu rozwoju naszej agencji. W ubiegłym roku świętowaliśmy 10-lecie grupy marketingowej Good One, w tym agencji Good One PR. Obecnie nasz zespół to dziesięć ambitnych osób, które realizują się w projektach z zakresu public relations. W minionym roku w strukturach naszej firmy awansowały dwie osoby – Martyna Dziopak objęła stanowisko Account Managera a Ewelina Jaskuła została Senior Account Executive. Obie związane są z naszą firmą od wielu lat, gdzie odpowiadają za projekty z zakresu PR-u korporacyjnego i produktowego.

2019 rok obfitował również w kolejne wygrane przetargi i nawiązanie nowych współprac z takimi markami jak m.in. Ultimo, czyli jedną z największych firm zarządzania wierzytelnościami w Polsce, Ice Dream – obiecującym konceptem opierającym się na idei „self-service ice cream”, producentem odzieży dziecięcej Endo, jednym z największych centrów rozrywki w Warszawie, którym jest Hulakula, stylistą fryzur Piotrem Sierpińskim czy CyberRescue, czyli startupem wyspecjalizowanym w pomocy osobom, które padły ofiarą hakerów.

W tym miejscu warto również wspomnieć o kontraktach, które zostały przedłużone. Kolejny rok z rzędu będziemy realizować działania PR dla POLOmarket, Würth Polska, Funtronic, Bobby Burger, Brześć, Podlaski Fundusz Kapitałowy czy BCAST.

Przechodząc do trzech najciekawszych kampanii i realizacji z ostatnich 12 miesięcy to zacznę od działań prowadzonych na rzecz Mazurskiej Manufaktury Alkoholi. Nieznana szerzej na rynku firma pozyskała – od ponad 1000 nowych akcjonariuszy – finansowanie w wysokości 2,54 mln zł, zajmując tym samym 6. miejsce w historii zbiórek equity crowdfundingowych. Ambasadorem kampanii została Magda Gessler. Za powodzeniem zbiórki stoi m.in. intensywna, angażująca kampania komunikacyjna realizowana przez naszą agencję.

Drugim takim projektem jest Dzień Seniora, zorganizowany wraz z firmą Funtronic dla podopiecznych Domu nad Świdrem oraz zaproszonych gości. W planie wydarzenia m.in. prezentacja ćwiczeń, wykład dietetyka na temat żywienia osób starszych i debata nt. aktywizacji seniorów Polsce, w której udział wzięli: prezes Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, członek zarządu Funtronic, v-ce przewodniczący zarządu Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, prezes Fundacja OPUTW oraz dyr. Domu nad Świdrem. Nie zabrakło także prezentacji produktu naszego Klienta, czyli podłogi interaktywnej do aktywności ruchowej i umysłowej seniorów „Funtronic Senior”.

Trzecią naszą realizacją, która zasługuje na wyróżnienie jest premiera pierwszego wegańskiego burgera w historii sieci Bobby Burger. Launch produktu poprzedziły tzw. ślepe testy, gdzie zaproszeni Klienci dzielili się swoimi opiniami nt. nowego burgera bazującego na „roślinnym mięsie” a ich reakcje zostały uwiecznione na materiale wideo, który po premierze produktu został opublikowany w social mediach Bobby Burger. Przed wprowadzeniem burgera „Power Plant” do wszystkich 45 lokali sieci zorganizowaliśmy również spotkanie prasowe, dzięki czemu informacje o nowości ukazały się nie tylko w mediach ogólnoinformacyjnych, lifestylowych, biznesowych i branżowych o zasięgu ogólnopolskim, ale również w social mediach – na profilach zaproszonych influencerów oraz w grupach tematycznych dotyczących produktów wege i vegan. W efekcie, po wprowadzeniu produktu na rynek liczba burgerów szacowana przez sieć na cały miesiąc została sprzedana już w pierwszym tygodniu, z czego połowa w pierwszy weekend. Burger ten znalazł się również w gronie najlepszych roślinnych debiutów gastronomicznych 2019 roku według plebiscytu RoślinnieJemy.

Rok 2019 to również czas przygotowań do otwarcia wrocławskiego oddziału naszej firmy, które zostało sfinalizowane wraz z początkiem nowego roku. Oddział mieści się w pierwszym pop-upie biurowym we Wrocławiu o nazwie „Pod Ciśnieniem”, który „poprzez przyjazną przestrzeń wyzwala kreatywność”.

 

Ewelina Puławska

Senior Account Manager w Good One PR, gdzie koordynuje prace dla klientów agencji oraz zarządza zespołem konsultantów. W branży PR od prawie 9 lat. Pracowała dla wielu klientów z branż FMCG, retail, consumer&health czy finansowej, a także na rzecz organizacji pozarządowych. Absolwentka wydziału nauk humanistycznych UKSW, Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie oraz London School of Public Relations, zakończonej międzynarodowym certyfikatem PR. Od maja 2019 r. członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, które zrzesza profesjonalistów z branży PR.

 

Martyna Dziopak

PR Account Manager w Good One PR, gdzie pracuje od listopada 2015 roku. Z branżą PR związana od ponad 7 lat. Wcześniej zdobywała doświadczenie w takich agencjach jak Edelman czy Baddog PR, przez ponad 2 lata pracowała również w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami, gdzie odpowiadała za działania PR dla Stowarzyszenia oraz jego Członków. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną ze spec. PR i marketing medialny.

 

Materiał pierwotnie ukazał się na stronie portalmedialny.pl

WYPEŁNIJ

FORMULARZ