Podczas tegorocznej edycji PR Wings Good One PR miało aż trzy powody do świętowania. Agencja zdobyła Nagrodę specjalną jury konkursu, nagrodę główną w kategorii Rynek zdrowia oraz wyróżnienie w kategorii Efektywność roku za kampanię „(P)okaż serce”, realizowaną na rzecz Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Agencji Public Relations (SAPR), które już po raz czwarty wyróżniło najbardziej efektywne, kreatywne i innowacyjne projekty z zakresu komunikacji w Polsce.
Organizatorzy PR Wings konsekwentnie nagradzają inicjatywy mające pozytywny wpływ na rzeczywistość, wierząc, że takie działania wspierają rozwój etycznej i profesjonalnej branży PR w Polsce. Spośród 188 zgłoszonych w tym roku projektów, do finału zakwalifikowanych zostało 46, w 23 kategoriach. W trakcie uroczystej Gali konkursu, 13 listopada, nagrodzono 21 najlepszych polskich kampanii PR.
Dwie statuetki dla Good One PR za kampanię (P)okaż serce
Kampania „(P)okaż serce” realizowana na rzecz Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży IMiD zdobyła nagrodę specjalną jury SAPR, nagrodę w kategorii Rynek zdrowia oraz wyróżnienie w kategorii Efektywność roku.
„(P)okaż serce” to kampania, której celem jest dotarcie z informacjami na temat objawów nowotworów dziecięcych i znaczenia ich wczesnej wykrywalności do jak największej liczby osób oraz symboliczne wsparcie małoletnich pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Przesłanką do prowadzenia akcji jest niska świadomość chorób onkologicznych w społeczeństwie, która została potwierdzona w badaniu zrealizowanym dla nas przez ABR Sesta. Wynika z niego, że aż 59% dorosłych Polaków nie ma wystarczającej wiedzy na ten temat, a 1 na 5 nie potrafi wymienić żadnego objawu choroby onkologicznej u dzieci. Jednocześnie 65% respondentów deklaruje, że chciałaby wiedzieć więcej o nowotworach dziecięcych, w tym 23% wyraźnie jest zainteresowana pogłębieniem swojej wiedzy. Wyniki badania pokazują, że jest ogromna potrzeba edukacji społeczeństwa w zakresie nowotworów dziecięcych.
Koncepcja działań
Aby odpowiedzieć na to wyzwanie, przygotowaliśmy kampanię (P)okaż serce. Opracowaliśmy nie tylko hasło kampanii ((P)okaż serce), ale także motyw przewodni (dłonie złożone w kształt serca), które nawiązują bezpośrednio do logo Instytutu Matki i Dziecka. Na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez ABR Sesta, opracowaliśmy kluczowe przekazy i ton komunikacji. Bardzo ważne było przygotowanie merytorycznych informacji na temat nowotworów dziecięcych, w tym wskazanie wczesnych objawów, które często są niespecyficzne i mogą być mylone z innymi chorobami wieku dziecięcego. Zależało nam także na zwróceniu uwagi odbiorców, że szybkie rozpoznanie daje małym pacjentom aż 80% szans na całkowite wyleczenie.
Jako grupę docelową określiliśmy rodziców, opiekunów i krewnych dzieci, młodzież i młodych dorosłych, ale także lekarzy pierwszego kontaktu. W przypadku tej ostatniej grupy, kluczowe było wzbudzenie ich czujności onkologicznej i przypomnienie o konieczności rozszerzenia diagnostyki, jeśli objawy nie ustępują, a wdrożona terapia nie przynosi efektów.
Oszacowaliśmy także timing akcji, a za punkt kulminacyjny przyjęliśmy Międzynarodowy Dzień Nowotworów Dziecięcych (15.02). Naszym KPI w tym roku było podwojenie efektów z 1. edycji kampanii, która osiągnęła dotarcie na poziomie 11 mln.
Jak więc dotrzeć z komunikacją do grupy docelowej?
Przy realizacji działań kluczowe było dla nas pozyskanie honorowego patronatu Rzecznika Praw Dziecka, co podkreśliło wagę tematu. Pozyskaliśmy także patronaty medialne kluczowych tytułów, takich jak Fakt, medonet.pl, mjakmama24.pl, natemat.pl, ohme.pl, poradnikzdrowie.pl, rynekzdrowia.pl, wprost.pl, zwrotnikraka.pl, które wsparły nasze działania w mediach. Opracowaliśmy 3 informacje prasowe zawierające wyniki przeprowadzonego badania społecznego, kluczowe przekazy dotyczące nowotworów dziecięcych oraz historie pacjentów Kliniki Onkologii IMiD. Dystrybuowaliśmy je do mediów o tematyce ogólnopolskiej, parentingowej, lifestylowej i medycznej, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Zaowocowały one 90 publikacjami w prasie oraz internecie o łącznym dotarciu 3 180 419. W komunikację zaangażowaliśmy także ekspertów ośrodka, którzy swoimi komentarzami potwierdzili wiarygodność naszych materiałów.
Jednym z najważniejszych elementów tegorocznej edycji kampanii był spot informacyjny, który opracowaliśmy i zrealizowaliśmy wraz z agencją Diea, mający na celu zwrócenie uwagi na problem nowotworów dziecięcych. Koncepcja filmu zakłada uświadomienie odbiorcom, że nowotwory budzą w dzieciach strach o ich przyszłość, a wcześnie rozpoznana choroba jest dla nich szansą na powrót do zdrowia i realizacji własnych marzeń. Bohaterami spotu byli podopieczni Kliniki Onkologii IMiD, zaś, aby przyciągnąć uwagę jak największej liczy odbiorców, do udziału w filmie zaprosiliśmy także Roberta i Annę Lewandowskich, którzy zachęcają do zaangażowania się w kampanię „(P)okaż serce”.
Dzięki partnerstwu z fundacją Sarcoma, spot został wyemitowany we wszystkich stacjach TVP, a także we wszystkich stacjach Grupy TVN, na nośnikach multimedialnych marki Ströer w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, w pociągach PKP Intercity, w internecie: na youtube i na stronie kampanii oraz w kinie Stacja Falenica w Falenicy.
Dywersyfikacja kanałów dotarcia
Naszą bazą wiedzy jest WWW kampanii, którą opracowaliśmy i wdrożyliśmy z agencją DIEA oraz SeoFly. Znajdują się na niej rzetelne materiały informacyjne przygotowane we współpracy z ekspertami IMiD, dotyczące nowotworów dziecięcych, ich charakterystyki, objawów, ścieżki diagnostycznej czy adresy ośrodków leczenia, a także materiały edukacyjne dla lekarzy. Strona została zaprojektowana z uwagą na prostą formę i przystępne treści. Podjęliśmy także współpracę z portalem Librus, który umieścił w swoim serwisie bannery linkujące do strony kampanii oraz rozesłał do swoich użytkowników wiadomość z informacją o akcji.
W ramach kampanii zainicjowaliśmy także akcję w social mediach, do której włączyliśmy 13 topowych polskich influencerów jak Anna i Robert Lewandowscy, Monika Mrozowska, Patrycja Markowska czy Agnieszka Włodarczyk. Działanie polegało na zaangażowaniu jak największej liczby użytkowników social mediów do przekazania najważniejszych informacji o nowotworach dziecięcych. Aby dołączyć do akcji, należało umieścić na swoim profilu w mediach społecznościowych zdjęcie dłoni złożonych w kształt serca, dodać kluczowe informacje na temat nowotworów dziecięcych oraz zarosić innych użytkowników do udziału w niej. Ten mały gest miał nie tylko nagłaśniać kampanię, ale też symbolicznie wesprzeć chorych i ich rodziny. Łączenie w SoMe ukazało się 117 publikacji nt. kampanii, co wygenerowało dotarcie 30 728 844.
Sukces ogromny jak serca naszych partnerów
W ramach podjętych przez Good One PR działań kampania pojawiła się zarówno w mediach tradycyjnych – prasie i TV, jak i w serwisach internetowych, social mediach i w przestrzeni publicznej, dzięki czemu osiągnęliśmy ogromny sukces komunikacyjny – jej dotarcie osiągnęło niemal 70 mln! I to bez danych od PKP. To realizacja KPI na poziomie ponad 300%. Całość działań monitorowaliśmy dzięki IMM. Kampania spotkała się także z bardzo dobrym odbiorem.
Możliwość współpracy z Kliniką Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży IMiD przy tak ważnym projekcie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Serdecznie dziękujemy naszemu klientowi za zaufanie i wsparcie merytoryczne przy realizacji działań. Jesteśmy dumni i niezmiernie wdzięczni jury konkursu PR Wings, że doceniała naszą pracę. Gratulujemy Ewelinie Jaskule, Monice Bielkiewicz i Aleksandrze Sykulskiej z Good One PR, które są odpowiedzialne za prowadzenie nagrodzonego projektu. Mamy nadzieję, że kolejna edycja kampanii, która planowana jest na luty 2025 r., uzyska jeszcze lepsze wyniki, co przełoży się na dotarcie z informacjami na temat nowotworów dziecięcych do szerokiego grona odbiorców, a w konsekwencji na zdrowie najmłodszych.
Nasze podziękowania kierujemy także do wszystkich patronów i partnerów kampanii za wsparcie, bez którego nie udałoby nam się osiągnąć tak dużego sukcesu: Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, studio nagraniowe NOBOCOTO, agencja badawcza ABR SESTA, SYNO POLAND, platforma edukacyjna Librus, Instytut Monitorowania Mediów IMM, AMP FUTBOL, studio BLACK PHOTON, agencja graficzna DIEA, agencja SEOFLY, Pro Makeup Artist Kornelia Głaszcz, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Kino Stacja Falenica, PKP INTERCITY, Igor Kohutnicki fotoADHD.pl. Niemal wszyscy nasi partnerzy działali pro bono, my również.