Mów do mnie więcej, czyli krótkie podsumowanie 2018 roku w branży PR

Wraz z końcem roku przychodzi czas na podsumowanie tego, co było i snucie planów na przyszłość. Zanim oddacie się sylwestrowemu szaleństwu, zapraszamy do zapoznania się z naszym podsumowaniem mijającego roku w branży public relations.

W tym roku „RODO” było odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki. Jednak w tym temacie (niemal) wszystko zostało już powiedziane, dlatego nie będziemy się powtarzać. Przedstawiamy za to najważniejsze – naszym zdaniem – trendy 2018 roku.

TikTokowy szał

Zapewne każdy z Was kojarzy TikTok (wcześniej Musica.ly), prawda? Nic w tym dziwnego, skoro z tej aplikacji korzysta blisko 600 milionów użytkowników na świecie. Na początku krótkie filmiki oparte na lipsingu były domeną najmłodszych. Szybko jednak początkowe covery znanych hitów przerodziły się w codziennego vloga, do którego młodzież zaprasza swoich rodziców i dziadków. O popularności TikTok świadczą także miliony fanów najpopularniejszych polskich twórców, setki tysięcy wyświetleń i duża liczba komentarzy pod każdym udostępnionym przez nich filmikiem. Przyszły rok z pewnością pokaże, czy ta azjatycka aplikacja przebije Snapchata czy popularne w tym roku Insta Stories.

Podcastowa siła

Producenci różnorodnych podcastów z pewnością mijający rok zaliczą do udanych. Badania Nilsen pokazują, że co piąty polski internauta w wieku 19-49 bardzo chętnie je odtwarza. Niewątpliwym plusem podcastów jest to, że osoby zainteresowane mogą odtwarzać ulubione programy, kiedy i gdzie chcą. Słuchają ich wszędzie: w drodze do pracy, w służbowej czy wakacyjnej podróży, na siłowni, a także przygotowując śniadanie lub przed snem. Czy w 2019 roku podcasty zyskają jeszcze większą popularność i staną się jednym z ważniejszych narzędzi komunikacyjnych?

Z influencerami za pan brat

Pewnie zastanawiacie się, czemu piszemy o współpracy z internetowymi twórcami, skoro influencer marketing króluje już od kilku lat. Sprawa jest bardzo prosta. Mimo tego, że branża dostrzega jak duży potencjał mają odpowiednio stworzone i dobrane długofalowe działania z influencerami, dopiero w mijającym roku zaczęto głośno mówić także o zagrożeniach jakie płyną z takiej współpracy. Mowa oczywiście o fałszywych polubieniach, działaniach obserwatorów-botów czy sztucznie pompowanych zasięgach. W naszej opinii, w przyszłym roku współpraca z internetowymi twórcami będzie ważną częścią strategii komunikacyjnej, jednak marki będą ostrożniejsze podczas wyboru influencerów do współpracy. Do tego o „atrakcyjności” danego twórcy nie będzie decydować liczba polubień czy subów, ale jego autentyczność. Właśnie dlatego w przyszłym roku jeszcze więcej do powiedzenia będą mieli mikroinfluencerzy.

Branża PR nie lubi zastoju i szuka różnych, alternatywnych rozwiązań. Natomiast mijający rok przypomniał nam wszystkim, że to słowo ma wielką moc.

 

Autor tekstu: Asia

WYPEŁNIJ

FORMULARZ