PR w branży rolniczej – jak zrobić to skutecznie?

Wielu osobom rolnicy kojarzą się bardzo stereotypowo – z prostymi, nieufnymi względem innowacji mężczyznami, ciężko pracującymi fizycznie na swoim kawałku roli. Tymczasem gospodarze rolni to dzisiaj prężnie działający przedsiębiorcy, chętnie sięgający po nowe technologie, otwarci na nową wiedzę i rozwój. Dlatego też, budowa komunikacji PR wokół firmy związanej z rolnictwem może być skutecznym sposobem na przyciągnięcie nowych klientów lub kontrahentów. 

 

W marcu 2023 r. agencja Good One PR rozpoczęła działania komunikacyjne dla marki HeavyFinance – platformy inwestycyjnej climate tech dla rolnictwa. Główne przekazy komunikacji dotyczyły tematu finansowania przedsiębiorców rolnych oraz rolnictwa regeneratywnego i związanego z nim obrotu certyfikatami węglowymi. Zadaniem agencji było m.in. edukowanie grupy docelowej, jaką byli przede wszystkim rolnicy, w zakresie nowo powstałych branżowych rozwiązań. Ze względu na dość zawiłą, nieznaną wcześniej w branży specyfikę tematu prowadzone działania wymagały postawienia nacisku na zbudowanie wiarygodności marki klienta oraz wypracowanie relacji z dziennikarzami z mediów branżowych. 

 

Społeczna odpowiedzialność w branży rolniczej

 

Rosnący w ostatnich latach trend w zakresie bardziej odpowiedzialnego podejścia do produkcji żywności, jak i troski o środowisko sprawił, że rolnictwo stało się ważnym przedmiotem debaty społecznej zarówno w Polsce, jak i kontekście międzynarodowych regulacji, a komunikacja związana z podmiotami działającymi w tej branży zyskała na potencjale. Jak, jako Good One PR, go wykorzystaliśmy?

 

Bliskie relacje

 

Na rynku rolniczym liczba mediów branżowych jest ograniczona. Choć można postrzegać to w kategorii wady, jest to także zaleta – mniejsza liczba dziennikarzy sprzyja budowaniu głębszych relacji. Zyskujemy w ten sposób partnerów w komunikacji, zwłaszcza jeśli zadbamy o wizerunek ekspercki i dostarczanie redakcjom wartościowego, merytorycznego contentu w określonych obszarach.

 

Relacje z mediami można wzmacniać nie tylko w standardowy sposób, czyli przez codzienny kontakt mailowy czy telefoniczny. Dobrą okazją są spotkania oferujące wartość dla wszystkich uczestników. Mowa tu np. o konferencjach prasowych skierowanych do większej liczby redakcji, bądź też tzw. press tripach dziennikarzy bezpośrednio do gospodarstw rolnych, w których prowadzone są prace interesujące dla mediów, np. zbieranie próbek gleb do badań. Właśnie takie działania rekomendowaliśmy HeavyFinance. Dzięki takim wydarzeniom, z jednej strony zyskujemy zadowolenie dziennikarzy, którym zapewnimy dostęp do interesujących ekspertów i ich działalności. Z drugiej – rolników, którzy mają szansę na zaprezentowanie i wypromowanie swojej pracy i doświadczenia. 

 

Bądź tam, gdzie Twoi klienci

 

Ze względu na niszowość branży, warto dobrze zastanowić się, gdzie pojawiają się osoby nią zainteresowane. Świetną okazją do budowania swojej marki są wydarzenia branżowe. 

 

Agencja Good One PR była odpowiedzialna za wsparcie redakcyjne, przygotowanie materiałów prasowych oraz koordynację udziału HeavyFinance w konferencji “Narodowe wyzwania w rolnictwie”, organizowanej przez największy magazyn rolniczy w Polsce – Farmer. Dzięki zainicjowanej przez naszą agencję współpracy z tym medium wzmianki na temat marki HeavyFinance regularnie pojawiały się na tożsamym portalu internetowym. Dodatkowo, agencja wykorzystała również fakt, że działalność klienta wpisuje się w tematykę ekologii, zielonej transformacji i dbania o środowisko, aranżując udział klienta na wydarzeniach typu Sustainable Economy Summit czy Forum Innowatorów ESG. 

Udział w takich inicjatywach stanowił szansę na wzrost rozpoznawalności marki HeavyFinance wśród grupy docelowej, ale także stwarzał świetną okazję do networkingu. To dobry sposób na zbudowanie kontaktów branżowych oraz bliższe poznanie zarówno swoich potencjalnych klientów, jak i konkurencji. 

 

 

Pozycjonowanie ekspertów

 

Nowe technologie, metody czy sposoby finansowania rozwoju gospodarstw to tematy, które zdecydowanie budzą zainteresowanie wśród klientów z branży rolniczej. Wszelkie informacje na ten temat są przyjmowane entuzjastycznie, ale warto, aby za słowami “stała” wiarygodna twarz eksperta. Budowanie rozpoznawalności i wizerunku osoby, która wniesie do komunikacji wartość edukacyjną poprzez tworzenie treści poradnikowych, to świetny sposób na budowanie otwartości i zaufania do marki. Przykładem tego typu działań jest zaaranżowana przez agencję Good One PR rozbudowana wypowiedź ekspercka przedstawiciela HeavyFinance, która została opublikowana w dodatku “Przedsiębiorcy radzą przedsiębiorcom” dziennika “Rzeczpospolita”.

 

Warto też pamiętać o kluczowej w branży rolniczej sezonowości. Zmienne warunki atmosferyczne czy specyfika upraw różnych gatunków roślin pozwalają na dostosowanie komunikacji idealnie do aktualnych potrzeb i zainteresowań odbiorców. Sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie i strategia działań musi to uwzględniać. Zwłaszcza okres zimowy, kiedy pracy jest zdecydowanie mniej, to świetny czas na dotarcie do rolników i przyciągnięcie ich uwagi. W związku z tym agencja Good One PR rekomendowała klientowi m.in. zorganizowanie jesiennego spotkania dla klientów i mediów na jednym z gospodarstw stosujących zrównoważone metody uprawy. Ze względu na “niski” sezon i niewiele aktualnych kontekstów medialnych spotkanie wzbudziło szerokie zainteresowanie dziennikarzy, takich mediów jak np. Farmer, Agroprofil czy Wiadomości Rolnicze Polska.

 

Rolnictwo to biznes

 

Branża rolnicza to jeden z największych sektorów gospodarki. Prowadzenie firmy w tym obszarze nie powinno wiązać się tylko z widocznością w mediach rolniczych, ale również biznesowych czy ogólnoinformacyjnych. Widoczność w mediach biznesowych pozwala budować wiarygodność marki. Przedstawiciele regularnie pojawiający się w ważnych, szeroko zasięgowych tytułach niejako poświadczają swoją pozycję jako biznesmenów. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku młodych firm, które nie są jeszcze dobrze znane na rynku. Dlatego też dbaliśmy o to, by regularnie eksponować przedstawicieli marki HeavyFinance w tego typu mediach, zapewniając publikacje m.in. w telewizji Biznes24, Comparic TV, Gazecie Finansowej, dzienniku Parkiet czy na portalu forbes.pl. 

 

 

Podsumowując, działania public relations w branży rolniczej mogą przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści. Przede wszystkim budują wizerunek przedstawicieli marki jako ekspertów w swojej dziedzinie oraz zwiększają zaufanie otoczenia względem produktów lub usług oferowanych przez firmę. Dodatkowo pozwalają one na nawiązywanie kontaktów branżowych, które mogą być bardzo ważnym narzędziem przy budowaniu i rozwijaniu biznesu. Pozwalają również dotrzeć z wartościowymi komunikatami idealnie do grupy docelowej zainteresowanej działalnością firmy i zapoznać się z jej ofertą.

WYPEŁNIJ

FORMULARZ