Video is the king, czyli podsumowanie roku w mediach

Internauci mają coraz większe oczekiwania odnośnie sposobu przekazywania informacji, dlatego w komunikacji w 2016 roku szczególną uwagę przykładano do przekazów video. Jak co roku dużą rolę odegrały social media, które miały największy udział w nagłaśnianiu akcji społecznych oraz protestów społecznych. W mijającym roku marki częściej angażowały się także we współpracę z influencerami, czego efektem są ciekawe kampanie i akcje społeczne. Z kolei branża PR zerwała z wynagrodzeniowym tematem tabu. Czas na podsumowanie 2016 roku w mediach.

Podsumowanie roku to duże wyzwanie. Nie sposób napisać o wszystkim, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Poniżej klika, naszym zdaniem, najważniejszych zjawisk/wydarzeń 2016 roku, na które warto zwrócić uwagę.

Użytkownicy stawiają na przekazy video

O formach komunikacji w mediach decydują użytkownicy, którzy mają zapotrzebowanie na nowe formy komunikacji. A jak widać – stawiają oni na przekazy video. Największą popularnością cieszą się materiały nagrywane w czasie rzeczywistym. Przykładem jest rosnąca popularność Snapchata, a także wprowadzenie na Facebooku możliwości transmitowania relacji na żywo. Idąc tym tropem, Instagram także wprowadził nowe narzędzie komunikacji – Stories, dzięki któremu użytkownicy, podobnie jak na Snapchacie, mogą zamieszczać krótkie relacje i zdjęcia.

O dominacji przekazów video świadczą także coraz popularniejsze przekazy 360 stopni, które pozwalają „przenieść się” użytkownikom w samo centrum wydarzeń, zobaczyć przekaz z każdej perspektywy. Już teraz Facebook oraz Youtube umożliwiają odtwarzanie treści zapisanych w takim formacie. Video jest również coraz bardziej popularne wśród marek, które prześcigają się w tworzeniu kreatywnych przekazów. Na popularność tej formy komunikacji przemawia także fakt, że udostępniane materiały video są dostosowywane do potrzeb użytkowników. Dokonuje się tego m.in. poprzez dodawanie napisów, dzięki czemu nie ma konieczności odtwarzania dźwięku. To ukłon w stronę użytkowników, którzy materiały video oglądają będąc w drodze lub w pracy. 😉

Marketing wpływu – za kim podążają odbiorcy

2016 rok obfitował w ciekawe kampanie i akcje społeczne, do których byli angażowani popularni twórcy internetowi – blogerzy i vlogerzy. Wśród najpopularniejszych kampanii, w których brali udział, warto wymienić kampanie: „Legendy Polskie” (Allegro), „Vikingowie Internetu” (Mobile Vikings), „HCV Jestem Świadom” (Państwowy Instytut Zdrowia – PZH). We wszystkich wymienionych przypadkach kampanie trafiały w gusta odbiorców, a dzięki zaangażowaniu osób popularnych – ich przekaz został dodatkowo uwiarygodniony.

Według prognoz, które ukazały się na adweek.com, pomimo tego, że influencer marketing już w tym roku odegrał dużą rolę, to dopiero 2017 rok w tej kwestii będzie przełomowy.

Agencja PR ujawnia wynagrodzenia

Koniec roku to często czas wielkich zaskoczeń. Agencja MSLGroup postanowiła przerwać milczenie na temat zarobków w public relations, czym wywołała niemałe zdziwienie branży. Krok ten, chociaż odważny, w ocenie wielu ekspertów pozytywnie wpłynął na wizerunek firmy. Agencja przedstawiła widełki płacowe na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się, że osoby pracujące na stanowiskach: Junior Account Executive – Account Executive – Senior Account Executive zarabiają 3100-5875 zł; Junior Advistor -Advistor – Project Manager – Senior Advistor mogą oczekiwać zarobków w przedziale 5800-15000 zł; z kolei pensja Junior Account Manager – Account Manager – Senior Account Manager – Account Director to 5800-14300. Agencja tłumaczyła, że krok ten był odpowiedzią nie tylko na potrzeby pracowników, ale także klientów. Co ważne, firma zobowiązała się również do informowania o wysokości proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Niezależnie od pobudek, ten krok był dużą niespodzianką dla zainteresowanych oraz dobrą informacją dla pracowników, którym łatwiej będzie negocjować podwyżki.

Komunikacja w mediach stale się zmienia i dostosowuje do potrzeb odbiorców. Rok 2016 upłynął pod znakiem przekazów video, które zyskały szczególną popularność w mediach społecznościowych. No cóż… Video is the king! 😉

 

Autor tekstu: Ola

WYPEŁNIJ

FORMULARZ